94ZOBRAZENÍ

Šermířské souboje na hradních oslavách zná asi každý. Občas jsou takové vystoupení doprovázeny více-méně autentickou hudební kulisou.

No i ti největší historičtí fajnšmekři pravděpodobně neznají následující netradiční středověké hudební nástroje.

Zajímavý výrobce hudebních nástrojů ze Slovenska.

Je mnoho výrobců hudebních nástrojů. Některý vyrábějí moderní nástroje, jiní akustické kytary, jiní řeší opravy kytar a někteří se věnují i ​​takovýmto netradičním kouskem - a vyrábějí netradiční historické hudební nástroje.

Budete je znát?

Je zajímavé, že jednoho takového výrobce najdeme i na Slovensku. A jde o profesionálního výrobce, který vyrábí nástroje ve světové kvalitě.

Netradiční hudební nástroje.

Samotné historické hudební nástroje by nemusely být až tak netradiční - protože vycházejí z tradičních lidových nástrojů.

Neobvyklé a netradiční jsou práveže dnešní moderno historické hudební nástroje. Jde o repliky tradičních historických nástrojů, avšak v modernizované inovované podobě.

Dokonalé repliky.

Ve světě je několik výrobců, kteří vyrábějí dokonale přesné historické repliky - mají přesný historický vzhled a také zvuk. A ten zvuk není vždy úplně "dokonalý".

Inovované historické verze.

Na rozdíl od toho, existují i ​​inovované moderno historické hudební nástroje, na jejichž výrobu se používají nejnovější moderní prvky a komponenty.

Takže i když jde o historické nástroje, jejich vzhled je moderní a jejich zvuk je také dokonale specifický. Zachovává si určitý historický nádech, avšak díky použití moderních komponent dokáže být takový zvuk mnohem čistší, přesnější či jasnější.

Velšský lyra jako předchůdce houslí?

Schválně, kolik z vás už někdy slyšeli o velšský lyre nazvané také CRWTH? Kolik z vás vůbec dokáží vyslovit její název?

Tento zajímavý druh lyry pochází - jak je jasné z jeho názvu - z Walesu. Údajně jde o původní nástroj, na kterém hrávali už staří Keltové.

Způsob hry na této lyru.

Na tomto zajímavém hudebním nástroji se hraje s pomocí smyčce - podobně jako na dnešních houslích. Rovněž má krátký hmatník, ovšem jeho tělo je více "krabicové".

V poslední době narůstá popularita tohoto nástroje a je stále známější i mimo Velké Británie. Vždyť ho už dokonce známe a vyrábíme iu nás ve střední Evropě.