40ZOBRAZENÍ

Lenost na tebe číhá na každém rohu, nemůžeš se třeba jen odtrhnout od počítače, televize nebo prostě jen tak sedíš a nechce se ti nic dělat. Víš, že by ses měla jít učit, ale pořád to odkládáš, až ti nakonec nezbyde skoro žádný čas. Nakonec to svedeš na to, že žádný čas nemáš. Jak s tímto problém bojovat? Jak se naučit vyzrát nad leností?

Lenost je hodně zrádný pocit. Víš, že něco musíš udělat, ale zároveň se ti nechce. Možná hledáš důvody, proč bys to měla jít udělat až za chvíli, ale pravdou je, že to  nejsou důvody, ale spíš výmluvy, protože když člověk chce, hledá možnost, ale když člověk nechce, hledá důvod. Takže si třeba různě odůvodňuješ, proč to zrovna teď neuděláš, namlouváš to sobě a možná i ostatním. Důležité je uvědomit si, jestli opravdu to, co zrovna děláš, je důležitější, než to, co bys měla jít udělat a nebo zda si vážně jen něco nenamlouváš. Takže je opravdu sledování seriálů nebo hraní hry tak důležité?

Nauč se s tím bojovat!

Občas si asi říkáš, co bys všechno stihla, kdybys to překonala. A kdybys byla schopná dělat i ty nepříjemné věci hned, protože pak bys to měla za chvíli z krku, a tak i zbytek dne klid. Napadlo tě někdy, že silou takové vůle by pro tebe nebyl problém si na chvíli sednout nad učení, naučit se na zítřejší test, a pak i škola by pro tebe možná nebyla takový problém?

A vůle se prý dá trénovat a cvičit. Je to podobné jako když cvičíš normálně, taky hned neuděláš padesát leh sedů, ale začínáš postupně. To samé je i s vůlí. Nesmíš si hned dát těžký úkol na splnění, ale začínat pozvolna. Třeba si řekni, že i o víkendech budeš vstávat brzy, protože tak toho za den víc stihneš, nebo si řekni, že zítra si nedáš nic sladkého, a pak to postupně prodlužuj na další a další dny. To samé je i s učením. Nechtěj po sobě se učit každý den několik hodin, ale začni třeba tím, že si večer před spaním přečteš vždy novou, ten den probranou učební látku.

Je spousta věcí, na kterých bys mohla trénovat, záleží jen na tobě, co třeba patří k věcem, které bys chtěla také postupně překonat a na nich začni. Nemusíš všechno najednou, začni postupně a dej tomu čas. Trénink dělá mistry! Po té už pro tebe nebude problém vstát a udělat nějakou nepříjemnou povinnost hned.